Sarkoidoza i układ nerwowy

Sarkoidoza – może występować w prawie każdym narządzie. U od 5 do 15% pacjentów z sarkoidozą, choroba pojawia się gdzieś w systemie nerwowym. Nazywa się wówczas neurosarkoidozą.

system-nerwowy

Wielu chorych po 4 miesiącach w sarkoidozie notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Budowa układu nerwowego


Układ nerwowy składa się z centralnego i obwodowego układu nerwowego. Mózg i rdzeń kręgowy tworzą centralny układ nerwowy.

Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów obwodowych w mózgu (nerwów czaszkowych).

Nerwy czaszkowe kontrolują mięśnie oczu, mięśnie twarzy, języka i mięśnie połykania. Nerwy czaszkowe unerwiają zmysł węchu, wzroku, smaku, słuchu i dotyku.

Nerwy obwodowe rozciągają się od rdzenia kręgowego do tułowia, ramion i nóg oraz narządów wewnętrznych. Szczególnym rodzajem nerwu obwodowego mogą być cienkie włókna nerwowe. Czasami mięśnie są również zawarte w obwodowym układzie nerwowym.

Sarkoidoza w układzie nerwowym


Gdy zapalenie występuje w wyniku sarkoidozy, działanie układu nerwowego zakłócone jest właśnie w tym miejscu. Objawy są różne i zależą od danego obszaru w układzie nerwowym. Po konsultacji z lekarzem mogą być konieczne dodatkowe badania.

Sposoby na zdiagnozowanie choroby w układzie nerwowym

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby


Jeśli objawy sugerują neurosarkoidozę, lekarz skieruje Cię do neurologa. Ten lekarz neurologicznych objawów podmiotowych i przedmiotowych. Jeśli to konieczne, trzeba będzie zorganizować dodatkowe badania, takie jak:

EWG (Electro Encephalo Gram): mierzy aktywność elektryczną i funkcje mózgu.

EMG (Electro Myo Gram): badanie funkcji nerwów obwodowych i mięśni z wykorzystaniem impulsów elektrycznych i igieł.

LEP (Laser Wywołane Potencjały) pomiar funkcji włókien czuciowych

LP (punkcja lędźwiowa) zwana również zewnątrzoponową – może określić, czy występują komórki zapalne w płynie mózgowo-rdzeniowym.

MRI (Magnetic Resonance Image)

PET (pozytonowa tomografia emisyjna): widoczne są aktywne zapalenia w sarkoidozie

CFS (analiza płynu mózgowego): badane jest ciśnienie i przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Pomaga to wykluczyć inne potencjalne choroby

 

Leczenie


Neurosarkoidoza może być leczona lekami. Często są to kortykosteroidy (np prednizon) w postaci tabletek.

Jeśli to jest niewystarczające lub nie ma rezultatów, przepisywany jest lek cytotoksyczny. Zwykle jest to metotreksat (wraz z kwasem foliowym). Inne leki, na przykład cyklosporyna, azatiopryna lub infliksymab, również mogą być zalecane.

Efekt leczenia zazwyczaj jest zauważalny po kilku miesiącach. Niezbędne w niektórych przypadkach przez dłuższy okres czasu są wysokie dawki leków.

Neurochirurgiczna interwencja jest konieczna bardzo rzadko i tylko w leczeniu powikłań zagrażających życiu.

 

Znaki ostrzegawcze…


Ciężkie zaburzenia neurologiczne w sarkoidozie występują na szczęście rzadko. Bóle głowy nie są więc objawem od razu wskazującym na neurosarkoidozę.

Ciężkie objawy, w tym porażenie, paraliż twarzy i częściowa ślepota, powinny prowadzić bezpośrednio do konsultacji z lekarzem.