Sarkoidoza i oczy

U około połowy wszystkich chorych na sarkoidozę mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, od suchości oczu do zapalenia. Niniejsza broszura zawiera informacje na temat czterech głównych typów zapalenia oczu związanych z sarkoidozą.

sarkoidoza
Badanie okulistyczne


Okulista zbada przednią część oka pod mikroskopem z intensywnym światłem. Test nazywa się badaniem dna oka. Aby zobaczyć tylną część oka, okulista użyje kropli rozszerzających źrenicę.

Wielu chorych po 4 miesiącach w sarkoidozie notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Test Schirmera


Gruczoł łzowy produkuje łzy. Są one ważne dla zachowania wilgotności oka i ochrony przed infekcjami.
Test Schirmera mierzy wilgotność łez produkowanych przez gruczoł łzowy w dolnej powiece.

1) Zapalenie spojówek

Małe guzki, określane także jako pęcherzyki na wewnętrznej stronie powiek.

Objawy:

zniekształcenia oka
ból, uczucie ucisku w okolicy oka
zaczerwienienie (ciężkie zapalenie)

Leczenie

Przeciwzapalne krople do oczu.

2) Zapalenie gruczołu łzowego

Objawy:

suche oczy
swędzenie, pieczenie oczu
Podrażnienie podczas czytania
nadprodukcja łez z powodu zimna czy wiatru

Leczenie

Podawanie sztucznych łez lub maści.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

3) Pogorszenie nerwu wzrokowego

Pogorszenie nerwu występuje rzadko i jest prawie zawsze związane z chorobą zapalną układu nerwowego. Zalecana jest konsultacja z lekarzem

Objawy:

niewyraźne widzenie
ograniczone widzenie kolorów
ból całego oczodołu lub oka

Leczenie

Kortykosteroidy w postaci tabletek lub przez wlew.

4) Zapalenie naczyniówki (Zapalenie błony naczyniowej oka)

Jest to najbardziej powszechny problem oczu podczas sarkoidozy. Zapalenie może występować w naczyniówce w przedniej części oka, ale także na jej tylnej części. W zapaleniu tylnej błony naczyniowej oka stan zapalny często obejmuje także ciało szkliste i siatkówkę. Zapalenie błony naczyniowej oka może występować równocześnie w obydwu oczach. Może pojawić się nagle lub stopniowo.

Objawy:

oko nagle staje się czerwone i czasami bolesne (ostry początek)
rozmazany obraz
czarne plamy lub ciągi w obrazie
nadwrażliwość na światło
zmętnienie oka

 

Leczenie zapalenia przedniej błony naczyniowej


Najczęściej wykorzystywane są krople do oczu. Twój okulista może przepisać dwa rodzaje kropli do oczu; kortykosteroidy hamują zapalenie i zapobiegają przywieraniu substancji poszerzających źrenice, tęczówki i soczewki. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas, może być konieczne i skuteczne leczenie kortykosteroidami w postaci tabletek (na przykład prednizon).

 

Leczenie zapalenia tylnej błony naczyniowej


To zapalenie błony naczyniowej oka często utrzymuje się lub nawraca. Zabieg polega na iniekcji kortykosteroidów obok (nie w!) oka, używane są również kortykosteroidy w postaci tabletek (np prednizon) niekiedy w połączeniu z metotreksatem.

Powikłania zapalenia błony naczyniowej oka
W rzadkich przypadkach sarkoidozy mogą występować dodatkowe komplikacje oczu:

Zaćma i jaskra: ze względu na stany zapalne oczu i długotrwałe leczenie kortykosteroidami, soczewka może być zakryta (zaćma), a ciśnienie wewnątrzgałkowe może się zwiększyć (jaskra). Jaskra jest leczona kroplami do oczu, a w skrajnych przypadkach może wymagać operacji. Chora soczewka może być zastępowana przez sztuczną soczewkę.

Obrzęk i plamki: Długotrwały obrzęk błony naczyniowej oka może zabijać światłoczułe komórki w siatkówce. Może to spowodować trwałe uszkodzenie oka u pacjentów z zapaleniem błony naczyniowej. Leczenie może obejmować wstrzykiwane kortykosteroidy, tabletki lub inną immunoterapię.

Zapalenie naczyń krwionośnych: Podczas zapalenia tylnej błony naczyniowej lub zapalenia całej błony naczyniowej, naczynia krwionośne mogą mieć stan zapalny lub mogą występować ziarniniaki. W ciężkich przypadkach, małe naczynia krwionośne na siatkówce mogą pękać, powodując krwawienie i obrzęk. Może to prowadzić do niedoboru tlenu i tworzyć nowe, słabe naczynia krwionośne. Są one również łatwo podatne na krwawienie. Laserowe leczenie siatkówki może wyleczyć zapalenie naczyń krwionośnych.

 

Rada


Problemy z oczami są powszechne w sarkoidozie. Ważne jest wykrywanie chorób oczu na wczesnym etapie. Prawidłowe i terminowe monitorowanie leczenia może często zapobiec trwałemu uszkodzeniu. Pacjenci z sarkoidozą powinni skontaktować się z lekarzem okulistą co najmniej raz w roku w celu sprawdzenia ewentualnych powikłań.