Sarkoidoza a dzieci

Sarkoidozę – diagnozuje się głównie u osób w wieku od 20 do 40 lat. Niniejsza broszura bada dziedziczności i inne zagadnienia związane z sarkoidozą u dzieci.

dzieci-min

Wielu chorych po 4 miesiącach w sarkoidozie notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Dziedziczność


Jeżeli rodzic ma sarkoidozę, warto rozważyć konsekwencje i zagrożenia dla nowo narodzonego dziecka. W sarkoidozie rolę mogą odgrywać czynniki dziedziczne; Zapewne występuje to w kombinacji z jednym lub większą liczbą czynników środowiskowych. Nie jest jednak wiadomo, które czynniki genetyczne są zaangażowane. Tylko w około 10-20% przypadków sarkoidozy, dziecko chorych osób również cierpi z powodu choroby.

Leki a ciąża


Jeśli pacjent przyjmuje leki i planuje mieć dzieci, ważne jest, aby omówił to wcześniej z lekarzem. Może być konieczne zmniejszenie dawek leków. Jeżeli stosuje się środki przeciwzapalne (na przykład metotreksat) lub NLPZ, ciąża nie jest zalecana. Odnosi się to także do sytuacji, gdy sam jesteś zdrowy, ale twój partner ma sarkoidozę i przyjmuje te leki. W obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Płodność


Zwykle nie ma problemów spowodowanych przez sarkoidozę w odniesieniu do płodności. Jednak lek może niekorzystnie wpływać na płodność – szczególnie problematyczną substancją jest metotreksat.
Chociaż w zasadzie sarkoidoza może również wystąpić na genitaliach, to na szczęście występuje to bardzo rzadko.

 

Ciąża


Sarkoidoza nie utrudnia ciąży lub urodzenia zdrowego dziecka. Podczas ciąży, objawy sarkoidozy u wielu kobie mogą nawet się zmniejszyć. Sześć miesięcy po porodzie objawy sarkoidozy u niektórych kobiet mogą ponownie się uaktywnić.

 

Karmienie piersią


Kobiety z sarkoidozą mogą karmić piersią jak zwykle.

 

Badania medyczne


Nie istnieją konkretne testy, które mogą być wykonane przed zajściem w ciążę. Ważne jest, aby wraz z partnerem skonsultować się z lekarzem.

 

Sarkoidoza u dzieci


Sarkoidoza u dzieci jest bardzo rzadka; odnotowano tylko kilka przypadków. Najczęściej u nastolatków.
Nie ma testów, które mogą przewidzieć, czy dziecko odziedziczy sarkoidozę. Mając sarkoidozę nie można definitywnie stwierdzić, czy dziecko będzie również cierpiało na tę chorobę.

 

Klimakterium


Podczas zmian hormonalnych, w szczególności w odniesieniu do estrogenów, objawy sarkoidozy mogą się zwiększyć. Nie zbadano jednak naukowo, czy choroba w tych okresach przybiera na sile. Sarkoidozę diagnozuje się głównie u kobiet w wieku pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, zanim pojawią się te zmiany hormonalne.

Jeśli pacjent przyjmuje leki na sarkoidozę i jest w ciąży lub planuje rodzinę, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to nawet sytuacji, jeśli to partner ma sarkoidozę.